niedziela, 27 marca 2016

Brytyjskie Święta Wielkanocne

 Wielkanoc to najważniejszy czas dla chrześcijan – obchodzących śmierć Chrystusa w Good Friday i celebrujących jego zmartwychwstanie trzy dni później w Easter Sunday.

 Jest to ruchome święto tak jak w Polsce. W tym roku przypada na weekend 25 – 28.03.2016r.

Uważa się, ze świeto pochodzi od anglosaskiej bogini Eostre, bogini wiosny ale połączone jest  z żydowskim świętem Passover lub po polsku Paschą.Święta obchodzone są od czwartku jednak tylko piątek i poniedziałek to dni wolne od pracy, czyli bank holiday, a także niedziela jest czasem odpoczynku.

Maundy Thursdsay, znany też jako Covenant Thursday, Holy Thursdsay, Great and Holy Thursdsay, Sheer Thursdsday, Thursdsay of Mysteries. 
Obchody tego dnia dawniej wiązały się z XVII wieczną tradycją, kiedy monarcha naśladujac Jezusa obmywał nogi ubogim. Dzisiaj tradycją jest udział Królowej w ceremoni zwanej Royal  Maundy podczas, której zasłużeni mężczyźni i kobiety otrzymują czerwone i białe portfeliki z monetami, które powstają specjalnie na tą okazję w nagrodę za ich służbę społeczeństwu.
 Oczywiscie wartość tych monet jest symboliczna i ma być pamiątką.

Good Friday- W Wielkiej Brytanii to Bank Holiday czyli dzień wolny od pracy.
Nazwa tego dnia jest dosyć kontrowersyjna. To w końcu dzień śmierci Jezusa a nazywany jest Good jako dobry, Podejrzewa się że słowo good jest odniesieniem do God czyli Bóg. Jest też inna teoria mówiąca, ze cierpienie i śmierć Chrystusa przyniosło dobro dla jego wyznawców czyli zbawienie.

Sposoby obchodzenia tego dnia przez brytyjczyków są różne. Przeważnie wybierają się na krótkie wakacje, zabierają rodziny, wynajmują samochody kempingowe i jadą gdzieś poznawać nowe miejsca.

Holy Saturday- nazywana też Easter Even czy Great Sabbath.
To dzień na przygotowywanie jajek świątecznych, zdobienie ich i umieszczanie w koszyczkach świątecznych.

Easter Sunday- To dzień celebrowania zmartwychwstania Jezusa. Zaczyna się jak u nas, uroczystym śniadaniem po którym jest czas na Mszę w Kościele i spacer z rodziną. W tym roku Królowa z wieloma członkami rodziny królewskiej uczestniczyła w nabożeństwie w Zamku w Windsorze.


Easter Monday- to dzień odpoczynku, ostatni w czasie świąt, spedzany przez brytyjczyków w gronie rodzinnym głównie na graniu w różne wesołe gry i zabawy.


 Podczas świąt podawane są potrawy zabronione podczas 40 dni Wielkiego Postu. Jaja to symbol nadzieji i odrodzenia uznawane, jako zabronione w poście i dlatego mogą być spożywane na dzień przed początkiem postu czyli w Lent – dzień przed Środą Popielcową, następnie w Shrove Tuesday inaczej Pancake Day- to dzień na wzór naszego tłustego czwartku z tym ze w Angli jedzą naleśniki – pancake a nastepnie w dzień zakonczenia postu czyli Easter Sunday na znak zmarwychwastania.


Wielkanocne ozdoby

Felt egg cosies
Czyli jakby filcowe ocieplacze na jajkaPom Pom Chicks
Pisklęta z ponponów
Egg Cress Men
Ludziki z jajka z włosami z rzeżuchyEaster Bonnets
Świąteczne czapeczkiEgg Blowing
Dmuchane jajka czyli wydmuszki, kolorowe malowane jajka.
Ozdoby stołu  światecznego:

Easter Tree

Czyli drzewko w doniczce, które dostarcza rozrywki samym ubieraniem. Składa się z gałązek bazi i gałązek kwitnacych kwiatów. Można je udekorować wiszącymi malowanymi jajkami, błyszczącymi oraz kolorowymi wstążeczkami.


Tradycyjne potrawy Wilkanocne:

W dzień postu z okazji ukrzyżowania Chrystusa jedzone są ryby. Np. łosoś pod krewetkową pierzynką w towarzystwie Petter Rabbit lettuce i groszku czyli sałaty z groszkiem podgrzewanej na maśle z cebulką i bulionem zabarwionej śmietanką.
Pieczona jagnięcina to główne danie podawane podczas świąt.Simnel Cake

Ten tort to tradycja od czasów średniowiecznych.  Zrobiony z owoców, przypraw i marcepanu, ozdobiony jest wstążeczką dla dekoracji.

Zabawy Wielkanocne.

W poniedziałek wielkanocny brytyjczycy spotykają się głównie z rodzinami by pograć w różne gry. Oczywiście związane ze świętami. Oto kilka propozycji:

Easter Egg Hunt


To jedna z najprostszych ale najweselszych zabaw. Można się w nią bawić wszędzie nawet w większą ilość osób. Należy ukryć kilka jajek (jeśli w grze biorą udział dzieci to należy ukryć je nisko aby mogły je znaleźć). Zaleca sie używanie małych jajek lub tych ugotowanych, tak by jak najwiecej z nich mogło być na koniec gry wymienionych na te słodkie. Można stosować podpowiedzi ułatwiające znalezienie jajek np. zrobić zdjęcie czegoś co jest w pobliżu jajka, lub napisać wskazówki jak je znaleźć.


Egg Tapping/ Egg Jarping


Zabawa w parach. Polega na tłuczeniu skorupek przeciwnika. Każdy zawodnik trzyma swoje jajko ugotowane na twardo i próbuje zbić jajko przeciwnika, chroniąc swoje. Wygrany z każdej pary zmierza się z innym wygranym aż do ustalenia jednego ostatecznego zwycięzcy.


Egg and spoon race

Zawodnicy podzieleni są na grupy. Każdy po kolei otrzymuje jajko na łyżce i musi przejść wyznaczoną trasę dookoła chorągiewki bez zbicia jajka i bez przytrzymywania go drugą ręką. Jeśli ktoś zostanie przyłapany na podtrzymywaniu, musi wrócić na start i zacząć od początku. Po dojściu do mety, jajko przejmuje kolejna osoba z grupy i tak po kolei. Zawody wygrywa grupa, która nie zbije jajka i przejdzie cały tor w jak najkrótszym czasie.


Egg tossZawodnicy dobieraja się w pary. Każda para dostaje świeże jajo. Zawodników dzieli 2 metrowa linia. Rzucają między sobą jajo delikatnie, tak by zostało złapane przez kolegę. Jeśli się rozbije, para kończy grę. W trakcie gry zwiększany jest dystans między zawodnikami dla utrudnienia. Ten kto złapie jajo jako ostatni przed rozbiciem mierzy się ze zwyciezcą z innej drużyny aż do wyłonienia zwyciezcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz